Co przemawia na korzyść współpracy z biurem rachunkowym?

2 lut    Firma
soc

Dobrze wybrane biuro rachunkowe to spora oszczędność czasu i pieniędzy dla przedsiębiorstwa oraz ogromna wygoda i mniej stresu. Pojawia się jednak pytanie dotyczące tego, czym kierować się przy wyborze usługodawcy, bo obecnie na rynku działa wiele biur rachunkowych. Różnice pomiędzy nimi mogą być spore, co dodatkowo utrudnia podjęcie ostatecznej decyzji.

Dobre biuro rachunkowe zajmie się nie tylko kwestiami związanymi z księgowością, ale zaoferuje też doradztwo podatkowe czy prawne – po czym poznać profesjonalistów?

Od profesjonalnego biura rachunkowego wymaga się obecnie kompleksowej oferty, która obejmuje nie tylko usługi finansowo-księgowe, ale też doradztwo podatkowe, prawne czy informatyczne. Każdego przedsiębiorcę powinno interesować to, czy biuro rachunkowe posiada Licencję Ministerstwa Finansów – jest to najlepszy dokument poświadczający kwalifikacje, doświadczenie i uprawnienia do świadczenia usług. Zweryfikować trzeba też to, czy biuro rachunkowe posiada aktualne ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, czyli polisę OC. Dlaczego jest to takie ważne? Stanowi zabezpieczenie dla przedsiębiorcy na wypadek popełnienia błędu przez księgowego. Za wszelkie uchybienia i wyrządzone z tego tytułu szkody weźmie odpowiedzialność biuro rachunkowe, można liczyć na otrzymanie należnego odszkodowania. Istotne będzie także to, czy usługodawca przynależy do organizacji branżowych typu Stowarzyszenie Księgowych w Polsce. Nie bez znaczenia będzie to, czy pracownicy biorą udział w szkoleniach, poszerzają swoją wiedzę, zwiększają kompetencje – wszystko to wpływa korzystnie na jakość świadczonych usług.

Czym wyróżnia się jeszcze godne polecenia biuro rachunkowe?

W przypadku współpracy z biurem rachunkowym znaczenie mają dostępne formy kontaktowania się z nim. Przedsiębiorca powinien mieć zapewnione dodatkowe formy komunikacji – nie tylko osobista wizyta w biurze, ale też wysyłanie dokumentów kurierem czy drogą elektroniczną. Na uwadze powinno się mieć to, z jakich narzędzi do fakturowania i wysyłania dokumentów korzysta biuro rachunkowe. Udogodnieniem dla klienta będzie możliwość wglądu do finansów firmy z poziomu urządzeń mobilnych, o dowolnej porze dnia. Przy wyborze biura rachunkowego warto mieć też na uwadze opinie klientów, poprosić o referencje. Obecnie coraz więcej usługowców oferuje profesjonalne doradztwo w dziedzinie organizacji firmy i wsparcie już na etapie jej zakładania. Od profesjonalistów można wymagać kompleksowości i dostępności. Niezwykle istotne będzie też to, w jaki sposób biuro rachunkowe zabezpiecza dokumentację księgową.