Czym jest SOC i czym zajmują się członkowie takich zespołów?

5 wrz    Firma
soc

Mimo prób zwiększenia bezpieczeństwa w sieci, cyberprzestępczość wciąż jest jednym z głównych problemów na świecie. Coraz częściej spotykamy się ze zorganizowanymi atakami hakerskimi, nie tylko na typowych użytkowników, ale również na wielkie koncerny firmowe i organizacje. Co więcej, mają one coraz poważniejsze i druzgocące w skutkach konsekwencje. Chociażby w tym celu powstało Security Operations Center. Czym jest więc SOC i czym zajmują się członkowie takiego zespołu?

Czym właściwie jest SOC?

SOC jak łatwo można się domyślić jest skrótem od angielskiej nazwy Security Operations Center, co w wolnym tłumaczeniu na nasz język oznacza tyle co Centra Operacji Bezpieczeństwa. Każde z takich centrów oparte jest na innowacyjnej technologii i urządzeniach, a także działa w oparciu o surowe procedury bezpieczeństwa. SOC jest tworzony głównie przez ludzi, którzy są wstanie w szybki i sprawny sposób wychwycić zagrożenia pojawiające się w Internecie. Działy Security Operations Center najczęściej są powoływane w wielkich przedsiębiorstwach i prężnie rozwijających się firmach, które wyróżniają się zasięgiem zarówno globalnym jak i ogólnopolskim. Co więcej, SOC najczęściej współpracuje z przedsiębiorstwami, które operują w zakresie sektorów publicznych i finansowych. Tutaj można znaleźć bardziej szczegółowe informacje.

Członkowie zespołu SOC- kim są i czym się zajmują?

Łatwo można się domyślić, że w zespołach Security Operations Center zatrudnienie znajdują osoby, które są związane z branżą informatyczną, a w szczególności specjalizują się w cyberbezpieczeństwie i kryptologii. Muszą oni odznaczać się odpowiednim wykształceniem, a także powinni móc pochwalić się ukończeniem odpowiednich kursów i zdobyciem certyfikatów. Na pierwsze miejsce wysuwa się jednak doświadczenie, dzięki któremu takie zespoły szybko i sprawnie mogą przewidywać zagrożenie w sieci, a następnie podjąć odpowiednie kroki celem jego eliminacji. Osoby pracujące w dziale SOC najczęściej są odpowiedzialne za zabezpieczenie całej, informatycznej infrastruktury w firmie. Głównie więc zajmują się oni:

  • dokładnym monitorowaniem sieci
  • wykrywaniem i neutralizowaniem zagrożeń
  • analizowanie zagrożeń
  • podejmowanie działań, które są zgodne z obowiązującymi procedurami i standardami bezpieczeństwa
soc

Warto wiedzieć, że stworzenie działu Security Operations Center w przedsiębiorstwie jest ogromnym wyzwaniem i najczęściej wiąże się z ogromną inwestycją w odpowiednie programy, a także najwyższej jakości sprzęt. Nie da się jednak zaprzeczyć, że funkcjonowanie zespołu SOC, może w wielu przypadkach uchronić firmę przed ogromnymi stratami, a nawet upadłością.