Fintech – czym jest?

28 paź    Firma

Fintech to nowoczesne technologie cyfrowe, które konkurują z tradycyjnymi sposobami prowadzenia usług finansowych. Inaczej – to usługi finansowe, które są oparte na technologii informacyjnej. Nazwa jest skrótem od ang. financial technology, co oznacza technologię finansową. Gdzie ma zastosowanie? To przede wszystkim: pożyczki on-line, płatności internetowe, kantory on-line, kryptowaluty, ubezpieczenia on-line, przelewy wykonywane w czasie rzeczywistym, a także banki internetowe.

1. Rozwój – czyli krótka historia.

Jego początki sięgają lat 50. XX wieku. To przede wszystkim pierwsze karty płatnicze, potem bankomaty. Dalszy jego rozwój to pierwsza elektroniczna giełda papierów wartościowych (1971r.), pierwsza bankowość internetowa (1983 r.), pierwszy system płatności PayPal (1998 r.), czy w końcu coś w co jeszcze ciągle trudno uwierzyć – pierwsza kryptowaluta bitcoin (2009 r.).

2. Plusy i minusy

Ich zaletą jest z całą pewnością szybkość, z jaką możemy realizować transakcje. Ponadto są one zazwyczaj tańsze, ponieważ nie wymagają utrzymywania stacjonarnych placówek. Gdzie to ma znaczenie? Np. w odniesieniu do banków – jeśli funkcjonują stacjonarne placówki, koszty ich prowadzenia są ogromne. Nowoczesne technologie pozwalają na dotarcie do dużej ilości klientów posiadających internet, którzy mogą otrzymać pożyczki czy kredyty bez konieczności wychodzenia z domu. Aplikacje internetowe świetnie sobie poradzą z powiadomieniami czy wysyłaniem powiadomień. A więc nie ma tu konieczności funkcjonowania stacjonarnej placówki. Oczywiście znajdą się też wady – może się zdarzyć że pojawią się firmy działające bez wiedzy i doświadczenia, a wtedy z pewnością trudno im zaufać. Zawsze zatem warto zachować zdrowy rozsądek i sprawdzać, komu i w jakim zakresie powierzamy zarówno swoje pieniądze, jak i dane.

Fintech to sektor, który wciąż się rozwija, bo usługi oparte o rozwiązania internetowe dają możliwość prostego i szybkiego załatwienia wielu spraw. Dziś – kiedy wciąż brakuje nam czasu i pędzimy do przodu – daje nam możliwość prostego i pewnego zrealizowania wielu czynności prawnych czy administracyjnych. Czy wyobrażamy sobie życie bez bankowości mobilnej? Płacimy, robimy przelewy bez wychodzenia z domu, za pomocą kilku kliknięć. Tak naprawdę większość z nas już dziś korzysta z rozwiązań Pwc.pl fintech każdego dnia.