Outsourcing księgowości – zalety i wady

23 paź    Firma

Jesteś właścicielem firmy? Masz zamiar ją założyć? Jeśli odpowiedź na którekolwiek z tych pytań brzmi „tak”, należy wziąć pod uwagę, że oprócz głównej działalności istnieje wiele innych działań, z którymi przedsiębiorstwo musi się zmierzyć na co dzień. Są nimi między innymi funkcje administracyjne, techniczne, społeczne i finansowe.

Outsourcing księgowości od podstaw

Ze względu na tak dużą ilość zadań, wiele firm jest zmuszonych do zatrudniania innych firm zewnętrznych w celu wsparcia niektórych funkcji, które nie są związane z główną działalnością firmy. W tym celu firma musi określić, która część swojej działalności mogłaby być skuteczniej wykonywana przez agentów zewnętrznych w stosunku do samej korporacji, dzięki czemu będzie mogła podjąć decyzję o zatrudnieniu specjalistów lub firm do wykonania takiego zadania. Jest to tzw. outsourcing.

Krótko mówiąc, outsourcing polega na zatrudnieniu zewnętrznej firmy specjalizującej się w jakiejś funkcji do wykonywania pewnych zadań, które początkowo były wykonywane wyłącznie przez firmę. Jednym z najbardziej skomplikowanych zadań do wykonania w firmie jest księgowość, funkcja nieunikniona dla wszystkich firm, niezależnie od ich wielkości. Z tego powodu coraz więcej małych i średnich przedsiębiorstw decyduje się na outsourcing tej usługi do ekspertów w tej dziedzinie, takich jak konsultanci ds. zarządzania.

Jakie są zalety outsourcingu księgowości?

Księgowość to skomplikowane zadanie, które wymaga dużo czasu, czasu, który można by zainwestować w optymalizację i poprawę własnej działalności. Zaletą jest również oszczędność kosztów, ponieważ jeżeli pracownicy sami będą odpowiedzialni za to zadanie, do wykonania pozostałych czynności potrzebna będzie większa liczba pracowników. Doświadczenie firmy, która zostanie zatrudniona do prowadzenia księgowości, może zagwarantować lepsze wyniki, niż gdybyśmy robili to sami. Oprócz przyjęcia spersonalizowanej usługi, która dostosowuje się do potrzeb każdej firmy, jest ona na bieżąco ze zmianami legislacyjnymi, zadaniem badawczym, które bez wątpienia wymaga dużej ilości czasu dla niedoświadczonej firmy. Outsourcing pozwala uniknąć przestarzałości, ponieważ będąc w rękach profesjonalnej firmy takiej jak Pwc, firma będzie korzystać z dostępu do nowoczesnych i najnowocześniejszych systemów.

Pomimo wszystkich tych korzyści, ten rodzaj outsourcingu wiąże się również z pewnym ryzykiem. Wynajęcie firmy outsourcingowej zawsze oznacza przekazanie poufnych informacji o przedsiębiorstwie, dlatego należy bardzo uważnie rozważyć, którego księgowego ostatecznie zatrudniasz. Błędne jest przekonanie, że tylko duże firmy zazwyczaj prowadzą tę działalność, chociaż coraz więcej małych i średnich przedsiębiorstw decyduje się na outsourcing części swoich usług, co pozwala im całkowicie poświęcić się swojemu głównemu zadaniu.