Restrukturyzacja – kompendium wiedzy?

9 kwi    Firma

W dzisiejszych czasach restrukturyzacja wielu osobom kojarzy się jedynie z mniejszymi lub większymi problemami finansowymi i biznesowymi. Warto jednak wyraźnie zaznaczyć, że dla wielu firm jest to polityka nowej szansy. To właśnie dzięki restrukturyzacji można zapewnić swojej firmie płynność finansową i wywiązać się z zobowiązań finansowych. Bardzo ważne jest to, aby nie zwlekać z restrukturyzacją na ostatnią chwilę i jak najszybciej skorzystać z jej dobrodziejstwa.

Kto może skorzystać z restrukturyzacji?

Z prawa do restrukturyzacji może skorzystać przede wszystkim dłużnik niewypłacalny. Mowa tutaj oczywiście o tych przedsiębiorcach, którzy z różnych przyczyn utracili zdolność do realizacji poszczególnych zobowiązań finansowych. Opóźnienia wynikające z niespłacenia zobowiązań muszą wynosić przynajmniej 3 miesiące. Z restrukturyzacji mogą skorzystać także te firmy, których zobowiązania pieniężne znacząco przekraczają wartość ich majątku. Z prawa do restrukturyzacji firmy mogą skorzystać również dłużnicy zagrożeni niewypłacalnością. Przedsiębiorcy, którzy obawiają się tego, że ich sytuacja finansowa w najbliższym czasie będzie bardzo trudna, powinni na poważnie przyjrzeć się restrukturyzacji.

Jakie są największe korzyści dla firm?

Nowe prawo restrukturyzacyjne jest bardzo korzystne nie tylko dla samych przedsiębiorców, ale również dla ich wierzycieli. Ci pierwsi mogą wyswobodzić się z chwilowych problemów finansowych i uratować swoją firmą, a ci drudzy mogą oczywiście odzyskać pieniądze. Dla firm największą korzyścią restrukturyzacji jest oczywiście to, że wszystkie wierzytelności zostają automatycznie zawieszone. Dłużnicy zyskują więcej czasu, aby rozwiązać swoje problemy i tym samym znacząco poprawić dotychczasową sytuację finansową. Przedsiębiorcy korzystając z fachowego doradztwa, mogą wynegocjować dogodniejsze warunki spłaty zobowiązać finansowych. Wierzyciele nie muszą z kolei wszczynać czasochłonnych i zazwyczaj bezskutecznych postępowań egzekucyjnych. Aby restrukturyzacja przyniosła satysfakcjonujący efekt warto skorzystać z pomocy doświadczonych radców prawnych albo doradców restrukturyzacyjnych min. www.pwc.pl.